Prefabrik , Prefabrik Ev , Prefabrik yapı: Ağustos 2008
Bu Sitede Prefabrik , Prefabrik Ev , Prefabrik Yapı Ve Konteynerler Hakkında Bilgileri Bulabilirsiniz...

Prefabrik hakkında bilgi

0 yorum
Prefabrik kelimesi prefabrike asıl anlamını taşımaktadır. Türkçeye
Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.
...Detaylı bilgi için linke tıklayınız.
İngilizceden geçen prefabrik kelimesi, pre yani ön anlamında ve sonrasında fabric yani yapı anlamında birleştirilerek prefabric anlamını kazanmıştır. Kısalarak İngilizcede prefab, uzun olaraksa prefabricate, prefabricated, prefabrication olmak üzere çeşitli anlamlar kazanmıştır.

Prefabrik kelimesi asıl anlam olarak ön üretimli küçük
İngiltere kökenli bir dil olan İngilizce ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, Güney Afrika ve Kanada gibi pek çok ülkede ana dil olarak kullanılıyor. İngilizce 380 milyon kullanıcısı ile dünya üzerinde en çok konuşulan 3. dildir. (Çince ve Hintçe'den sonra)
...Detaylı bilgi için linke tıklayınız.
anlamına gelmesine rağmen ön üretimli olan ve portatif, hazır üretilmiş, ayrıca bu sektöre hitap eden birçok bileşenide kapsamaktadır. Örnek vermek gerekirse buna prefabrik ev, prefabrik villa, prefabrik yapı, prefabrik bina, prefabrik konut, prefabrik site, prefabrik sosyal tesis, prefabrik hangar, prefabrik şantiye, prefabrik çalışma sahası, prefabrik kapalı saha, prefabrik fabrika gibi kısa kısa bahsedebiliriz. Kullanım alanına göre prefabrik kabin ve prefabrik konteynerlerde bu prefabrike kelimesinin kapsadığı ön üretimli hazır yapılardandır.

Prefabrik kabinler için kullanım alanları GSM kabini, satış kabini, pazarlama kabini, gişe kabini, güvenlik kabini, bekçi kabini, büro kabinri, ofis kabini, wc kabini, duş kabini, tuvalet kabini veya diğer her kullanıma sahip, her yerde her amaca
uygun şekilde kabinler olarak sırayalabiliriz. Konteynerler ise kabinler gibi depo konteyneri, ofis konteyneri, şantiye konteyneri, fabrika konteyneri, gişe konteyneri, güvenlik konteyneri, stok konteyneri, wc konteyneri, duş konteyneri, tuvalet konteyneri şeklinde başlıca sıralanabilir. Prefabrike anlamında kullanılan prefabrik kelimesi, kelime anlamı olarak bu şekilde ve kullanım alanları olaraksa kısaca yukarıdaki gibi başlıca sayılabilir.
Read On

Modüler Kabin Ürün Tanıtımı

0 yorum
Modüler Kabin Ürün Tanıtımı

Prefabrik yapı ailesinin esnetik, şık ve dayanıklı şehir mobilyası olan Kabin ana malzeme olarak cam elyafı takviyeli polyesterden üretilmiştir. Tasarım olarak genel hatlarıyla avrupalı mühendisler tarafından çizilmiş olup bazı detay çözümleri tarafımızdan oluşturulmuştur. Modüler fiberglas kabinlerimiz kullanım olarak daha ziyade güvenlik personeli ve iş yeri bekçilerinin ofis ve barınma ihtiyacını sağlamakla birlikte büfe kabini, gişe kabini, ziyaretçi bekleme odası gibi farklı amaçlarlada kullanılmaktadır bu kapsamda kullanıcılar tarafından güvenlik kabini, güvenlik kulübesi, bekçi kulübesi, mobo kabin, bekçi kabini, polyester kabin, modüler kabin olarak adlandırılmaktadır. Tasarım ve montajındaki parçalı ve modüler özelliğinden dolayı da (aynı montaj sistemi ve panellerle farklı büyüklükte ebatlandırılabilme) modüler kabin adını almaktadır. Standart kabin ölçüleri derinlikte 160 ve 270 cm ile iki farklı ölçü ve uzunlukta 150 ile 750 cm arasında altı farklı seçenekten oluşmaktadır. Buna göre ölçüler 150x160cm - 160x270cm - 270x270cm - 270x390cm - 270x510cm - 270x630cm ve 270x750cm olmaktadır.
Read On

Duş Kabin Ürün Tanıtımı

0 yorum

Modüler Kabin sistemlerinin sunduğu en güzel avantajlardan biri mobil - portatif tuvalet ve duş kabinlerinin oluşturulmasına imkan sağlamasıdır. WC ve Duş Kabinleri ctp çift cidarlı ve poliüretan izolasyonlı olduğu gibi ctp tek cidarlı ve izolasyonsuz şeçenekle de sunulabilmektedir. Malzeme olarak modüler ofis ve bekçi kabinlerinde olduğu gibi cam elyafı takviyeli polyester (ctp) malzemeden fiberglas olarak üretilmişlerdir. Açık arazi çalışmaları, inşaat şantiyeleri, plaj park bahçe gibi büyük sosyal tesislerde çok faydalı ve kulanışlı ürünlerdir. Sağlamlık ve taşınabilirlik özelliği sebebiyle birden çok mekanda uzun süre hizmet verebilirler. evlerimizdeki tuvalet ve duşlardan hiç bir eksiği olmaması fonksiyonelliğini, kaliteli malzeme ile üretilmesi ve modüler polyester kabin içerisine kurulması da estetik yeterliliğini sağlamaktadır. WC ve Duş Kabinleri açık ve her türlü hava şartlarına maruz kalan ortamlar için tasarlanmış olmaları sebebiyle çok iyi bir sıcaklık izolasyon sistemine sahiptirler.
Read On

Konteyner Ürün Tanıtımı

0 yorum
Konteyner Ürün Tanıtımı

Prefabrik çelik yapı sistemlerinin özellikle endüstiriyel amaçlar için oluşturulmuş en faydalı elemanıdır. Yapının mukavemet gerekliliklerine göre muhtelif kalınlıklardaki özel bükümlü metal saçlarda iskelet yapısı oluşturulmaktadır. Konstrüksiyonun üzeri trapez şeklinde bükülmüş olan ve müşteri özel isteğine göre DKP veya galvaniz olabilen sac ile kaplanmıştır. Genel kullanım alanları inşaat şantiyelerinde personel ofisi, yatakhane, soyunma kabini, wc - duş kabini ve yemekhane ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bunun yanında özellikle bazı epikmanların konumlandırılması ve muhafazası için endüstiriyel metal kabin olarak da yoğun kullanımı vardır. Ayrıca büyük şantiyelerde tekil modüllerden özel tasarım ve planlarla çoklu bitişik modüler yönetim binası yapılabildiği gibi hastahane, afet yönetim merkezi gibi büyük sosyal yapılar da kolayca oluşturulabilmektedir.

Modüler yapısı, kamyon ile taşınabilirliği birden çok farklı mekanda uzun yıllar boyunca kullanımına imkan veren sağlamlığı modüler metal kabin olan konteyner kullanımın en büyük avantajıdır.
Read On

Altmışdörtler Parke ile KALİTE VE İSTİKRAR

0 yorum

Altmışdörtler Parke ile KALİTE VE İSTİKRAR


Altmışdörtler Parke ile

KALİTE VE İSTİKRAR

Yusuf Altmışdört: ”Biz sadece parke satmak isteyen bir firma değiliz, aynı zamanda dürüst ve temiz işler yapmak isteyen bir firmayız.”

Köklü bir geçmişe sahip Altmışdörtler Parke, Peli Parquet ile başladıkları yolculuğun, hem sektöre hem de kendilerine önemli artılar kazandıracağına şimdiden inanıyor. 1943 yılından bu yana sektör içerisinde bulunan firmanın sahibi Yusuf Altmışdört, firmanın yeni birlikteliğini ve 2008 yılı hedeflerini dergimize anlattı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?
Bizler Altmışdörtler Ailesi olarak Sakarya Akyazı’da 1943 yılından bu yana ahşap sektörünün içindeyiz. Sırasıyla tomrukçuluk, kereste ve inşaat işleriyle faaliyet göstermekteyken 1989 yılında parke sektörüne ilgi duyarak üretimde olan bir masif parke fabrikasını satın alarak bünyemize dahil ettik. Böylece parke sektöründeki yerimizi imalatçı firma olarak almış olduk. Bayi ve tüketicilerimize daha yakın olmak amacıyla İstanbul’da firma temsilciliği açtık. Fakat parke sektörüne olan ilgi giderek laminat parke üzerine yoğunlaşınca bizler de masif parke imalatını bırakarak, laminat parke toptancılığıyla yolumuza devam ettik. İthal laminat parke ticaretimiz olmasına rağmen arz talep gereği yerli parke ihtiyacımızı muhtelif markalar ile karşılamaktaydık. Turanlar Group Peli Parquet’i üretene kadar bu durum devam etti.

Neden Peli Parquet?
Vezirağaç bir aile şirketi, gerek firma sahipleri gerekse çalışanları benim gözümde bir aile gibidir. Çalıştığım firmaları seçmeye özen gösteririm. Hassas olduğum bu noktada firmayı kendime çok yakın buldum. Çin’e uygulanması düşünülen anti-damping olayının olduğu şu dönemlerde yerli parkeye ihtiyaç çok fazla. Biz sadece parke satmak isteyen bir firma değiliz, aynı zamanda dürüst ve temiz işler yapmak isteyen bir firmayız. Bunu da Peli Parquet ile yapacağımızı düşünüyorum. Peli, yeni doğmuş bir bebek, bu çocuk doğdu ve onu hep beraber büyüteceğiz. Ufak tefek sıkıntılar elbette olacaktır. Her ne olursa olsun biz bunları beraber göğüsleyeceğiz. Peli Parquet ile çalışmamızdaki diğer bir neden de kilit sistemidir. Türkiye parke piyasasında olmayan bu kilit sisteminin tesisini, Vezirağaç kısa bir zaman içerisinde kurdu ve hedeflerini belirledi. Kilit sistemi Türk parke sektöründe olmayan bir sistem. Ben yıllarca montaj işleriyle uğraştım ve hala da uğraşmaktayım. Bu kilit sistemini çok beğendim. Ustalar çabuk ve pratik ürünleri tercih eder. Ama sadece kolay kullanımı değil, ayrıca conta sistemi ve dayanıklılığı da onu farklı kılan özelliklerindendir. Piyasaya bu malzemeyle yeni girdik. Bu malzemenin piyasada çok beğenileceğinden hiç şüphem yok.

Firma olarak sizi diğerlerinden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Biz 1994 yılından bu yana İstanbul’da bulunmaktayız. Benim bulunduğum çevreden bir çok firma gelip geçti. Ama biz hala yerimizde duruyoruz. Çünkü biz firma olarak verdiğimiz sözde duruyoruz. Piyasaya şunu gösterip de bunu yapmıyoruz. Bazı kişiler Çin malını Alman malı olarak gösteriyor. Biz ne konuştuysak onu yaparız, malzeme ne ise onu söyleriz. Şu ana kadar hiç bir müşterimiz şikayet anlamında kapımıza gelmedi. Bir tane çekimiz dönmüş değildir. Önemli olan kendimiz için söylediklerimiz değil, piyasadaki diğer firmaların bizim hakkımızda söyledikleridir.
Pelit Aslan Türkiye’nin ağır sanayisinde olan firmalardan biridir. Altmışdörtler’i niye tercih ediyorlar ya da daha önce çalışmış olduğum firmalar neden bizi tercih ettiler, bunu irdelemek lazım. Biz kendimize her konuda güveniyoruz.


Parke sektöründeki gelişmeler hakkında neler düşünüyorsunuz?
Yaklaşık 180 tane ithalatçı firma vardı. Biraz parası olan ithalatçı oldu. Anti-damping işi benim hoşuma gitti, çünkü piyasa düzene girdi. Her önüne gelen parası var diye ucuza malı getiriyor, sonra 10 liralık malı 7 liraya satıyordu. Bu durum bizim piyasamızı öldürüyordu. Bu işi yapacak gerçek firmalar fiyatları da aynı seviyelerde tutacaktır. Böylece etik olmayan rekabet ortadan kalkmış olacak. Çin mallarındaki asıl sorun ise; getirilen malzemelerin başka isimlerle piyasaya sürülüyor olmasıdır. Bu durum ister istemez bizi engelliyor. Müşterilerimiz; “Başka firmada Alman malı şu fiyata sizde neden bu kadar?” diye sorularla geliyorlar. Bunlar umuyorum ki engellenecek, belli bir düzene girecektir. Kanun gerçekleşirse yerli üreticiler, oluşacak açığı kapatarak malzeme satış payını arttıracaktır. Ayrıca Türkiye sağlık anlamında da işi ciddiye almıyor. Amaç sadece para kazanmak olduğu için Türkiye laminat parkelerin çöplüğü konumunda. Yerli üreticilerin bunu düşünmesi lazım. Bu noktada boyalı parke hem fiyat hem de desen anlamında alternatif olacaktır. Böylece sektöre yeni bir heyecan gelecektir.

2008 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?
2008 yılının 4. ve 5.aylarının geçtiği bu dönemlerde satışlarımız umduğum gibi gerçekleşmedi. 2008 yılının çok verimli geçeceğini düşünmüyorum. Ama durum hep böyle gitmeyecektir. Tabii ki satışlarımız var, ama beklenilen düzeyde değil.

Tanıtım ve pazarlama çalışmalarınız nelerdir?
Satış ve tanıtım ekibimiz var. Gerekli yayın organlarını kullanarak bu konudaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Tüm medya araçlarını kullanmaya çalışıyoruz.
Pazarlama çalışmalarımızda köklü firmalara bayilik veriyoruz. Malzeme satmak için çalışmıyoruz. Kaliteli ve dürüst işler yaparak para kazanmak istiyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Ucuza her zaman rağbet olacaktır. Ama nasıl ucuza rağbet varsa kaliteye de rağbet olacaktır. Kalitesinden ve çizgisinden sapmayan tüm alternatifleri bünyesinde bulunduran firmalar ayakta kalacaktır. Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Ucuz ve pahalı ürünleri isteyen herkes için portföyümüzü geniş tutuyouz.

Read On

KLAR-ÖL-LASUR (Yat Verniği )

0 yorum

KLAR-ÖL-LASUR (Yat Verniği )

Hem iç ,hem de dış mekanda kullanılan,her türlü hava şartlarına ,kar ,yağmur ve rutubete dayanıklı ahşabın kabarmasını önleyen bitkisel yağ ve özlerden elde edilen ,çevre dostu son derece dayanıklı bir verniktir.

Yatlarda ,kapı pencere ,pancur,bahçe mobilyaları ,teras ve balkon küpeşteleri ve pervazlarda güzel ,hafifi parlak bir satıh elde etmek için tek başına veya OSMO grubunun diğer renkli boya uygulamalarının ardından son kat verniği olarak kullanılır..
Read On

EINMAL-LASUR (Tek kat renkli vernik )

0 yorum

EINMAL-LASUR (Tek kat renkli vernik )

Dış mekanlarda her türlü ahşap evlerde ,ahşap yalı baskısı kaplamalarda ,balkon ve çatı alın tahtalarında ,kapı pencere doğramaları ve pancurlarda,bahçe çitleri,pergole ve bahçe mobilyalarında başarı ile uygulanıp kullanılır..

İç mekan uygulamalarında ise lambrrrilerde,diğer duvar ve tavan kaplamalrında ve ahşap konstrüksiyonda kullanılmaktadır.Her türlü hava şartlarına ,kar ve yağmura ayrıca UV ışınlarına dayanıklı ve uzun ömürlü olup çatlama ve kabarma yapmaz.Ahşabın mesanelerini kapatmaz ,ağacın tabii damarlarının şeklini muhafaza eder..Tek kat uygulamanınyeterli olduğu bu vernikler çeşitli renklerde üretilmekte olup ipek mattır.Uygulama yapıldığı yere göre en az 5-10 yıl yenileme gerektirmez...Sürüm sarfiyatı açısından çok verimli olup bir litre ile 20 m2 yere uygulama yapma imkanı verir...
Read On

LAUNDHAUSFARBE (Yalı Boyaları )

0 yorum

LAUNDHAUSFARBE (Yalı Boyaları )

Yalı boyaları dayanıklılık açısından bu alanda kullanılan başka marka boyalara oranla tartışmasız bir üstünlüğe sahiptir.Tüm yalı cepheleri ve kaplama tahtaları,her türlü ahşap ev,balkon,pancur,kapı ve pencere ,bahçe çitleri,pergoleler,bahçe mobilyaları gibi yerlerde başarı ile uygulanır ve alışılmışın dışında her türl hava koşuluna ,kar,yağmur ve rutubete dayanır.Çok uzun yıllar gerek sert dağ iklimine ,gerekse deniz kenarı kullanımlarında sağlamlığını ve dayanıklılığını ıspat etmiş boyalar olup Ultriviye ışınlarına karşı üstün dayanıklılık gösterir..Ahşabın damarlarını örtmekle birlikte yapısı belirginliğini kaybetmez..En önemli özelliği diğer tüm boya ve verniklerimizde de olduğu gibi astar gerektirmemesidir.Bilinen uygulamaların aksine iki kat arasında zımpara yapmak da gerekmemektedir.Kabarma yapmayan,çatlamayan,pul pul kalkmayan üstün nitelikli hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda yıllarca sorunsuz kullanılabilen üstün nitelikte bir ahşap koruyucudur.
Read On

DECKORWACHS DECKEND (Örtücü renkli Wax’lı boyalar )

0 yorum

DECKORWACHS DECKEND (Örtücü renkli Wax’lı boyalar )

Yukarıda adı geçen bu üç boya tipi de iç mekanlarda ,kapı ve pencere ,mobilya, döşeme ,lambri,banyo ve mutfak ahşapları ,tüm ahşap konstrüksiyonlarda,duvar ve tavan kaplamalatrında başarı ile uygulanır .Ayrıca sunta ,MDF,plastik ve demir üzerinde de uygulanabilen boyalardır.Renksiz,transparan renkli ve örtücü çeşitleri mevcut olup bitkisel yağ ve özlerden üretilen suya ve kire dayanıklı, silinebilen özellikte üstün nitelikte boyalardır.Asitli içecekler çay ve kahve lekelerine karşı da çok dayanıklı olup rutubetin yoğun olduğu yerlerde –banyo ve mutfaklar- uzun yıllar başarı ile sorunsuz kullanılır..İnsan,hayvan ,bitki ve çevre dostu boyalardır.Bu özelliğinden ötürü çocuk ve bebek mobilyaları ile oyuncaklarının üretminde başarı ile kullanılan bir boya çeşidimizdir.

Read On

HOLZDECKFARBE (Pastel Renkli Ahşap Boyaları )

0 yorum

HOLZDECKFARBE (Pastel Renkli Ahşap Boyaları )

Tüm profesyonel iç ve dış mekan uygulamalarında ,her türlü ahşap evde,balkon ve çatı alın tahtalarında,pancurlarda,garaj kapılarında,bahçe çitleri ve pergolelerde,bahçe mobilyaları ve çiçekliklerde ayrıca yüzey temiz ise taş duvar ve tuğla üzerinde ,beton ,demir ve eternitte başarı ile uygulanabilen üstün nitelikte ,uzun ömürlü, rutubete karşı çok dayanımlı çatlama,kabarma yapmayan ahşabın nefen almasına olanak tanıyan bir boya çeşidimizdir.Alıılmışın dışında dayanıklı ve uzun ömürlü olup ,her türlü hava şartlarına,kar ,yağmur ve rutubete ayrıca Ultriviye Işınlarına karşı üstün dayanım sağlar.Bu boyalarımızda insan ve çevre dostu olup çocuk ve bebek mobilyaları ile oyuncaklarının üretiminde rahatça kullanılabilirler.Çift kat uygulamalarda 1 lt ile 10 m2 yer boyamak mümkündür.

Read On

HOLZSCHUTZ-LASUR (Ahşap Koruyucu Vernik )

0 yorum

HOLZSCHUTZ-LASUR (Ahşap Koruyucu Vernik )

Ahşabın çürümesini ,bozulmasını ve mantar kaplamasını önleyici bitkisel yağ ve özlerden üretilmiş dış mekanda (–pencereler-yat güverteleri ve diğer ahşap aksamları-bahça mobilyaları-çitler-pergoleler –ahşap evler –ahşap cepheler vb gibi ahşap)larher türlü ahşaba uygulanabilen ,suya ,tüm kötü hava şartlarına ve Ultriviye ışınlarına karşı dayanıklı yıllrca sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz üstün nitelikte bir verniktir.

Çatlamaz,kabarmaz,kalkamz,zımpara gerktirmez.Ahşap nefes almaya devam ettiği için rutubeti çok kolaylıkla dışarı atar ve ahşapta şişme ve büzülme meydana gelmesini önler.12 ayrı rengi mevcut olup uygulamada ahşabın damar yapısını ön plana çıkarır.

Read On

HOLZPROTEKTOR (Ahşap Koruyucu WAX )

0 yorum

HOLZPROTEKTOR (Ahşap Koruyucu WAX )

Renksiz,bitki özü yağ ve waxlarından üretilmiş,mesaneleri kapatmayan,dış mekan ahşaplarında olduğu kadar organik biocide içermeyen bu nedenle iç mekan ahşaplarında da sağlık açısından güvenle kullanılabileceğiniz aynı zamanda ağaçta renk bozan mantarlara ve küf yapan parazitlere karşı üstün bir koruma sağlayan son derece kuvvetli su itici özelliği olan ahşap koruyucudur.

İç mekanlarda tüm ahşaplarda,çam gibi ağaçtam mamul yer döşemelerinde,pencere ve kapı uygulamalrında,banyo ve mutfak gibi ıslak hacimlerde ;dış mekanlarda tamamen ekolojik ,biocide içermeyen ahşap koruma istendiğinde ,çocuk oyuncakları ve çocuk oyun sahalarında rahatlıkla uygulanabilir.Son kat uygulamalrda OSMO COLOR’un diğer renkli vernik ve boyaları tatbik edilir.

OSMO COLOR Ahşap vernik ve boyaları su bazlı veya akrilik esaslı hiçbir boya ile birlikte kullanılmazlar..

Read On

TEAK-OIL (TİK CİLASI )

0 yorum

TEAK-OIL (TİK CİLASI )

Tik ağacı,katran ağacı,sedir,bankrai,Koto,İrokko ve diğer tropik ve değerli ahşap tülrerinden yapılmış bahçe mobilyalarının,yat ve teknelerin güverteleri ile diğer ahşap aksamlarında muhtelif ahşap profil ve konstrüksiyonların korunmasında ,bakımında ve güzelliklerini muhafaza etmelerinde kullanılan üstün bir ciladır.Renksiz ve ipek mattır.Ahşabın suya dayanımını arttırır ve kir tutmasını önler.Rahatlıkla ahşabın derinliklerin nüfus eder ve ahşabın nefes almasını sağlar.Bünyesinde rutubet barındırmaz,böylece ahşapta sişme ve büzülmenin meydana gelmesini önler.Bitkisel tabii yağ ve özlerinden üretilen ve mesaneleri kaybetmeyen bu cila çatlamaz,kabarma yapmaz,kalkmaz,zımpara gerektirmez..

Dış mekanlarda çürümeye ,küf ve böceklenmeye mağruz kalabilecek yerlerde döşemeler ve hassas ahşaplar korunmak isteniyorsa tüm yüzeylere OSMO COLOR’un renksiz Ahşap Emprenye Verniği uygulanır..

Prefabrik Hazır Yapı, Prefabrik Yapı, Prefabrik Ev, Prefabrik, Konteyner, Kabin,

Read On

HOLZ IMPREGNIEUNG WR (Ahşap Emprenye Edici )

0 yorum

HOLZ IMPREGNIEUNG WR (Ahşap Emprenye Edici )

Dış mekanlar için ahşabın çürümesini,mantar kaplamasını,böceklenmesini önleyici bir ahşap koruyucudur. Dış mekanlarda toprakla direkt teması olmayan ve statik görev yapmayan ahşaplarda (pencereler,pancurlar,pergoleler,yalı baskıları,ahşap kaplamalar,bahçe mobilyaları,çitler) çürümesini,mantar kaplamasını ve böceklenmesini önleyici malzeme olarak başarı ile sonuç alınır.

Suya çok dayanıklıdır ve ahşabın şişme ve büzüşme olanağını azaltır.Kokusuz olup LINGUM-ahşap Koruma kalite belgesine sahiptir.Empenye uygulamasının ardından en geç üç ay içerisinde son kat boya uygulaması gerçekleştirilmelidir.Bunun için OSMO COLOR’un diğer boya ve vernikleri kullanılmaktadır..

Kabin, Konteyner, Prefabrik, Prefabrik Ev, Prefabrik Yapı, Prefabrik Hazır Yapı,

Read On

HARTWACHS-ÖL (Natürel Wax’lı PARKE Cilası )

0 yorum

HARTWACHS-ÖL (Natürel Wax’lı PARKE Cilası )

Her türlü ahşap parke,OSB ve mantar yer dişemeleri ve panellerde ayrıca tüm mobilya uygulamalarında ,yoğun kullanılan yüzeylerde kullanılan ,sağlıklı,çevre dostu bitkisel yağ ve waxlardan üretilen aşınmaya ve kirlenmeye son derece dayanıklı suya mukavim bir ahşap koruyucudur.İki kat uygulanır,astar ve zımpara gerektirmez..Tik ağacı ve bütün değerli tropik Afrika,Güney Amerika ve Asya kökenli ağaçlarda Wenge ve Meranti cinsi içerisinde öz suları bol olan ahşaplarda Klarwash waxla birlikte uygulanırlarsa çok iyi sonuçlar alınır.İpek matlığında üretilen bu parke cilası çok verimli olup 2 kat uygulamada 1 litre ile 12 me yer cilalanabilir.

Read On

ABBEIZER (Boya Sökücü )

0 yorum

ABBEIZER (Boya Sökücü )

Eski boya, cila ve verniklerin mobilya ,kapı pencere ve diğer uygulama yüzeylerinden sökülüp temizlenmesi için üretilmiştir.Boya uygulaması gibi sürülür akabinde alttaki eski boyaları tamamen çözer ve söker.Kazıma,yakma,zımparalama gibi çağ dışı uygulamaları ortadan kaldıran tüm kalıntıları rahatça,yorulmadan temizleyebileceğiniz bir boya sökücüdür..Ispatula ile artıklar alındıktan sonra satıhlar su ve fırça yardımı ile temizlenerek yeni boya uygulamasına hazır hale getirilir.

Read On

Peru'da 5,500 Yıllık Meydan Bulundu

0 yorum

Peru'da 5,500 Yıllık Meydan BulunduPeru’da yapılan kazılarda 5,500 yıl önce inşa edilen bir meydan bulundu. Son keşiften önce, arkeologlar Peru’daki yaklaşık 5 bin yıllık antik Caral kalesini, batı yarım küredeki en eski arkeolojik yapı olarak kabul ediyorlardı.Başkent Lima’nın 370 km kuzeyindeki Sechin Bajo harabelerinde arkeolojik kazı yapan Perulu ve Alman arkeologların, başka bir yapının kalıntıları altında buldukları meydanın, Amerika kıtalarında şimdiye kadar keşfedilen en eski mimari yapı olduğu belirtildi. Kazı ekibinin başında bulunan Peru Ulusal Kültür Enstitüsü’nden Cesar Perez, “Bu çok etkileyici bir keşif, bilim ve arkeoloji dünyası çok mutlu. Bu keşif ülke tarihinin yeniden yazılmasına yol açabilir” dedi. Son keşiften önce, arkeologlar Peru’daki yaklaşık 5 bin yıllık antik Caral kalesini, batı yarım küredeki en eski arkeolojik yapı olarak kabul ediyorlardı. Bilim adamları, Sechin Bajo’dan birkaç saat uzaklıktaki Caral kalesinin, Mezopotamya, Mısır, Çin, Hindistan ve Meksika ile birlikte insanların yaklaşık 5 bin yıl önce yaşamaya başladığı dünyadaki 6 yerden biri olduğunu belirtiyorlar.
Read On

STANDART TİP VİLLA TEKNİK BİLGİ VE ÖZELLİKLERİ

0 yorum


STANDART TİP VİLLA TEKNİK BİLGİ VE ÖZELLİKLERİTEKNİK VERİLER
  • İmalatlar 75 Kg / m2 kar yükü
  • 80 Km / saat rüzgar hızı
  • 1.Derece deprem şartları
  • 3. İklim bölgesi esas alınarak üretilmektir

1- DIŞ VE İÇ DUVAR PANOLARI
A- Dış duvarlar 8X1250X2500mm ebatlarında çift taraflı çimentolu yonga levhadır.Duvar kalınlığı 66 mm'dir.
B- İç duvarlar 8*1250*2500mm ebatlarında çift taraflı çimento yonga levhadır.Duvar kalınlığı 66mm'dir.
C- Isı yalıtımı için dış duvar 60 mm kalınlığında kalınlığında polistiren sert köpük ,iç duvar da 60mm kalınlığında polistiren sert köpük kullanılır.
D- Isı iletim kat sayısı K:0.64 kcal/m2 hc'dir.

2- DUVAR BİLEŞİMİ :
A- Birleşim elemanları özel U ve H profilleri DKP sac malzemeden bükülerek özel kenet sistemi ile birleştirilir.
B- Kenarlarda radius oluştuğundan terleme sonucu paslanma olmaz.

3- KAPILAR
A- Dış kapılar Çelik doğramadan 840 x 2100mm ölçülerinde , her iki yüzeyi 0,60 mm sac kaplamalı polistren sert köpük izolasyonlu kapıdır.
B- İç kapılar 840 x 2000mm ölçülerindedir. İç kapılar metal kasalı olup American kapıdır.
C- Dış kapılara silindirik iç kapılar otel tipi kilit takılacaktır.

4- PENCERELER
A- Özel şekillendirilmiş PVC doğrama olup 840 x 1170 ölçülerindedir ve ENDERPEN markadır.
B- Vasistaslar PVC doğrama olup 40 X 60 ölçülerindedir.
C- Camlar 4+12+4 mm ısı camdır.

5- TAŞIYICI KONSTRÜKSİYON
A- Çatı makası kutu profilden ve DKP sac olan özel profilden imal edilir. Bina boyunca her 125 cm' de bir çelik makas vardır.
B- Kolonlar DKP sac dan imal edilen özel profildir.
C- Aşıklar kutu profillerden veya soğuk şekillendirilmiş saclardan imal edilmiştir.
D- Bağlantılar cıvata ve somun sistemi olup defalarca sökülüp takıla bilir.
6- TAVAN KAPLAMASI VE İZOLASYON
A- Tavan kaplaması olarak 8 mm kalınlığında alçıpan levha kullanılır
B- Tavan izalasyonu 80 mm kalınlığında cam yünü ile saglanır.
C- Tavan birleşimi çatı makasları altına kaynatılan DKP sac malzemeden bükülerek ezme yapılır. Sacın kenarlarında radius
oluştuğundan terleme sonucu paslanma oluşmaz.
D- Alçıpan birleşim elemanları elektro statik boyalı alüminyum malzemeden imal edilmiştir.
E- Tavan ısı iletim kat sayısı K:0.49 kcal/m2 hc'dir.

7- ÇATI KAPLAMASI
A- Ahşap aşıklar üzerine Ondulun yapılır.
B- Bina etrafında 20 cm genişliğinde DKP sac dan bükülmüş saçak vardır.
C- Çatıya profil malzemeden deprem diyagoneli atılmaktadır.
D- PVC yağmur dereleri ve inişleri takılmaktadır.

8- BOYA
A- Dış metal yüzeyler çift kat astar , çift kat sentetik yağlı boya ile boyanır.
B- Dış betopan akrilik dış cephe boyası ile boyanır.
C- İç duvarlar ve tavanlar plastik boya ile boyanır.
D- Dış duvar birleşim detaylarına mastik çekilmektedir.
E- Kullanılan boya TSE standartlarına uygundur.

9- ELEKTRİK TESİSATI
A- Tüm tesisat TSE 'li PVC kablo kanalı ile dışardan döşenir.
B- Anahtarlar ve prizler VİKO yadaeşdeğeri olan bir markadır.
C- Aydınlatma ARLIGHT veya eşdeğeri olan armatürdür.(Elektrik panosu ve sayaç yoktur. )

10- SIHHİ TESİSATI
A- Temizsu tesisatı PVC esaslı beyaz boru sıva üstü yapılır.
B- Pissu tesisatı PVC esaslı borudur.
C- Vitrifiyeler ve aksesuarlar TSE 'li çanakçılar veya eşdeğeri olan bir malzemedir.
D- Pissu ve temizsu tesisatı 1 m bina dışına çıkartılıp bırakılır.
E- Su sayacı konulmaz müşteriye aittir.

11- ARAKAT KONSTRÜKSİYON : ( 2 Katlı binalar için)
A- Arakat konstrüksiyonu taşıyıcı kafes şeklinde profilden yapılır.
B- Arakat kafes üzerine 16mm.taşıyıcı betopan(çimento yonga levha)kaplanır.
C- Alttan asma tavan alçıpanı üzerine ses izalasyonu olarak 80mm kalınlığında cam yünü ile kaplanır.
D- Arakat taşıma yükü 200kg/m2 olarak hesaplanmıştır.

12- MERDİVEN : ( 2 Katlı binalar için)
A- Kutu profilden elde edilen çelik iskelet üzerine 16mm kalınlığında betopan kaplanacaktır.
B- Merdiven iskelet kısmı çift kat astar ve çift kat yağlı boya ile boyanacaktır.
C- Merdiven korkuluğu kut profilden yapılacaktır

FİYATLARA DAHİL OLMAYAN İŞLER
Zemin betonu , zemin ve duvar kaplamaları, şehirler arası montajlarda konaklama (montajlar ortalama 1 hafta sürmektedir ve montaj ekipleri 5 kişiden oluşmaktadır), yemek bedeli , nakliye müşteriye aittir. Ayrıntılı bilgi ve yaklaşık maliyetler için lütfen Sıkça Sorulan Sorular'ı inceleyiniz. Fiyatlara dahil olmayan işler, isteğiniz doğrultusunda tarafımızdan yapılabilir.

GARANTİ
BİNALAR TESLİM TARİHİNDEN İTİBAREN İMALAT VE İŞÇİLİK HATALARINA KARŞI 2 YIL FİRMAMIZ GARANTİSİ ALTINDADIR.

BİNALARIN ORTALAMA ÖMRÜ 60-80 YILDIR.
TÜM PARÇALAR MODÜLERDİR VE YIPRANAN PARÇALAR DEĞİŞTİRİLEBİLİR.

Kaliteli Etiketler:
Prefabrik, Prefabrik Ev, Prefabrik Yapı, Prefabrik Hazır Yapı, Konteyner , Kabin ,

Read On

ÜÇLENDİRME PROJESİNİN ELEMANLARI

0 yorum

ÜÇLENDİRME PROJESİNİN ELEMANLARIDepremden hasar gören binalarda taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon, perde, temel gibi elemanlarda meydana gelen hasarlar, taşıdıkları kesit zorlarının ve donatı düzenlenin farklı oluşu nedeni ile başka başka biçimlerde ortay çıkar. Kolon ve kirişlerde oluşan hasarlar dolgu duvarı bulunup bulunmamasına da bağlıdır. Dolgu duvarlı çerçevelerde, duvar çerçeveye kafes kirişin basınç köşegeni gibi katılarak eğilme momentleri yanında çekme kuvvetlerinin dolayısıyla çatlakların oluşmasına yol açar. Bu tür çatlaklar kesitin hemen hemen tümünü kapsar. Dolgu duvar bulunmayan çerçevelerde kiriş mesnetlerinde meydana gelen hasarın düşey yük ve deprem etkilerinin oranına alt ve üst yüzdeki donatım miktarına ve kenetlenmelerinin yeterliğine göre değişir. Kolonlar da, çoğunlukla mesnedin iki yanında betonda ezilme görülür. Bu durum yatay yükün işaret değiştirmesi ve büyük eğilme momentlerinin depreme bağlı olmasındandır. Perdeli yapılarda, en fazla zorlanan taban kesitlerinde çekme çatlakları ve gövdede 450 eğimli kayma çatlaklarının meydana getirdiği hasarlar görülür.
Genel olarak hasarlı elemanların güçlendirilmesi, yanına veya çevresine, onunla birlikte çalışan bir yeni eleman ekleyerek yapılır. Bu kolon ve kirişlerde mantolama, perde ve döşemelerde kalınlaştırma biçiminde olur. Bazen, elemanın hasarlı bölümü çıkarılarak yeni donatı eklenmesi ve aynı boyutlarda yeniden betonlanması yeterli olabilir. Bu durum çoğunlukla, tüm yapının güvenliği, eklenen perdeler veya yeterince güçlendirilen edilen diğer elemanlar tarafından saplandığında ortaya çıkar.

Read On

HASAR İLE İLGİLİ BİLGİ TOPLAMA

0 yorum

HASAR İLE İLGİLİ BİLGİ TOPLAMADepremden hemen sonra hasarın belirlenmesi ve değerlendirilmesi en önemli nokta, bunlarla ilgili olan grupların birbiri ile uyuşumlu olarak çalışmalarıdır. Bu uyuşum, baştan kabul edilecek bir yöntemin uygulanmasıyla, misal olarak hazırlanan bir formun doldurulup değerlendirilmesiyle sağlanabilir. Tablo 1.de UNDP/UNIDO tarafından hazırlanan hasar belirleme tablosu değiştirilerek verilmiştir. Burada Madde 18’de verilen hasra dereceleri değerlendirilirken aşağıdaki sınıflandırma öngörülmüştür.
1. Yok: Taşıyıcı elemanda görünür çatlak yok. Duvar ve duvar ile çerçevenin birleşim çizgilerinde çatlak var.
2. Hafif: Duvar ve tavanda çatlaklar. Sıva dökülmesi. Taşıyıcı elemanlarda deprem dayanımını etkilemeyen küçük çatlaklar.
3. Orta: Taşıyıcı duvarlarda köşegen veya diğer çatlaklar. Kolon, kiriş ve perdelerde büyük çatlaklar.
4. Ağır: Duvarlarda ezilmeli büyük çatlaklar. Kolon, kiriş ve perdelerde küçük ayrılmalar.
5. Çok Ağır: Taşıyıcı elemanlar ve birleşim bölgelerinde çok fazla hasar ve ayrılmalar. Binanın tümünde çarpılma. Kısmen veya tamamen göçme.
Veri toplamada en zor iş, deprem sonrası şartlar içinde çalışma güçlüğüdür. İşe başlamadan her gruba bir günlük kısa bilgi vermek ve onlarla ilk değerlendirmeyi yapmak önemlidir. Veri toplamanın başarılı olması, genellikle bu hazırlığa önemli ölçüde bağlıdır. Böyle bir işlemin genellikle depremden sonraki bir veya iki ay içinde yapılması uygundur. Genellikle bir belirleme ve veri toplama grubu iki inşaat mühendisi ve elemandan oluşur. İnşaat mühendislerinden biri mimar fa olabilir. Yanlarına; belirleme formu ve bölgenin haritasını, fotoğraf makinesi, şerit metre çekiç ve not defteri almaları uygundur.
Read On

EPOKSİ REÇİNESİ ONARIM VE GÜÇLENDİRME

0 yorum

EPOKSİ REÇİNESİ ONARIM VE GÜÇLENDİRME

Epoksi ve benzeri reçineler beton çatlaklarının doldurulmasında ve ince çelik elemanlar betona yapıştırmak için kullanılır. Uygulamada epoksi; bu türden olayı sıvı reçineler (epoksi, poliester, poliüretan, akrilik gibi) için genel anlamda kullanılmaktadır. Reçineyi oluşturan kimyasal birleşenlerin çeşitlerine ve onların kimyasal yapılarına, kullanılma oranlarına ve eklenen maddelere bağlı olarak pek çok türleri mevcuttur. Bu sebeple maksada uygun reçinenin seçilmesi önemlidir. Genel olarak reçinenin kullanım sırasındaki sıvı döneminin uzun olması ve hemen kapta sertleşme çabuklaştırılabilir. Genel olarak reçineler 100 0C nin üzerinde dayanımlarını kaybederler. Bu sebeple kullanılmaları sınırlı kalabilir veya yangına karşı korunmaları gerekebilir. Viskozitelerin enjekte edilecek çatlağın kalınlığına uygun olması zorunludur.
Epoksi; betonarme perdeler, kolonlar, döşemeler ve kirişlerdeki çatlakların onarımında yaygın bir şekilde kullanılır. Bu yöntemde çatlak ve boşluklar epoksi malzemesi ile doldurulur. Uygulama önce çatlağın basınçla hava ile veya emerek temizlenmesiyle başlanır. Çatlakların dış kısımları genişletilerek V şekline getirilir. Daha sonra çatlak epoksi ile doldurmak gayesiyle çatlak uzunluğuna bağlı olarak araları 0.15 ~ 1.00 m olan delikler açıklarak basınçlı uygulama için memeler (nipeller) yerleştirilir. Bu küçük elemanların kenarlarının sızdırmaz bir şekilde kapatılması önemlidir. Uygulamaya en düşük seviyedeki nipele epoksi enjeksiyonu ile başlanır ve komşu nipellerden çıkması beklenir. Bu durumda ele alınan nipel ucu kapatılarak daha üstteki nipellere geçilir. Bu yöntem genellikle genişliği 0.5 ~ 5 mm arasındaki çatlaklar için başarı ile uygulanılır. Çatlak genişliğinin küçük olduğu durumda ( 0.1 ~ 0.5 mm) epoksi doldurucu bir malzeme olmadan kullanılır. Daha genişlerde, rötre, sönme ve ısı etkilerini azaltmak için ek bir doldurucu malzemenin kullanılması önerilir. Çok geniş çatlaklarda çatlak ince kumla doldurulduktan sonra epoksi enjeksiyonu uygundur.
Epoksi kullanımında yerel çatlak onarımı yapıldığı unutulmamalıdır. Bir elemanı veya bir bölgeyi güçlendirmek için genellikle tek başına kullanılmaz. Güçlendirme işleminde diğer yöntemlerle beraber epoksi uygulaması tercih edilir. Mesela, ek beton kesintilerinin elde edilmesinde mevcut beton yüzü temizleyip epoksi sürüldükten sonra yeni betonun dökülmesi aradaki kaynaşmaya yardımcı olur. Böyle bir durumda da mekanik bazı tedbirlerin ( dikiş noktası gibi) ek olarak alınması önerilir. Bu uygulama da özel malzeme, işçilik ve alet gerektirmesi maliyeti arttırır. Bu sebeple uygulaması çok yaygın değildir.
Epoksi uygulamasının başarısı, bu yöntemle onarılmış silindirler üzerinde yapılacak deneylerle kontrol edilebilir. Başarılı bir uygulamada, silindirin onarılan epoksi – beton yüzeyinden değil, yeni çatlaklarla kırılması gerekir. Deprem yüklenmesini temsil etmek üzere yapılan tersinir yükleme deneylerinden, onarım gören kirişlerin çok iyi enerji yutma kapasitesine sahip oldukları belirlenmiştir. Donatıdaki pekleşme sebebiyle, onarılmış kirişlerin çatlamamış kirişlere göre daha dayanıklı oldukları gözlenmiştir. Ancak, muhtemelen bütün çatlakların doldurulmaması nedeniyle bu tür kirişlerde daha esnek davranış ortaya çıkar. Sonuç olarak, epoksi uygulamasını konu alan deney sonuçlarının genellikle olumlu olduğu söylenebilir. Ancak, kiriş – kolon birleşim bölgelerindeki donatının adreans çözülmesi bu onarım türünün bir üst sınırı olarak görülebilir.
Read On

Prefabrik GÜÇLENDİRME PROJESİNİN ELEMANLARI

0 yorum

GÜÇLENDİRME PROJESİNİN ELEMANLARI


Depremden hasar gören binalarda taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon, perde, temel gibi elemanlarda meydana gelen hasarlar, taşıdıkları kesit zorlarının ve donatı düzenlenin farklı oluşu nedeni ile başka başka biçimlerde ortay çıkar. Kolon ve kirişlerde oluşan hasarlar dolgu duvarı bulunup bulunmamasına da bağlıdır. Dolgu duvarlı çerçevelerde, duvar çerçeveye kafes kirişin basınç köşegeni gibi katılarak eğilme momentleri yanında çekme kuvvetlerinin dolayısıyla çatlakların oluşmasına yol açar. Bu tür çatlaklar kesitin hemen hemen tümünü kapsar. Dolgu duvar bulunmayan çerçevelerde kiriş mesnetlerinde meydana gelen hasarın düşey yük ve deprem etkilerinin oranına alt ve üst yüzdeki donatım miktarına ve kenetlenmelerinin yeterliğine göre değişir. Kolonlar da, çoğunlukla mesnedin iki yanında betonda ezilme görülür. Bu durum yatay yükün işaret değiştirmesi ve büyük eğilme momentlerinin depreme bağlı olmasındandır. Perdeli yapılarda, en fazla zorlanan taban kesitlerinde çekme çatlakları ve gövdede 450 eğimli kayma çatlaklarının meydana getirdiği hasarlar görülür.
Genel olarak hasarlı elemanların güçlendirilmesi, yanına veya çevresine, onunla birlikte çalışan bir yeni eleman ekleyerek yapılır. Bu kolon ve kirişlerde mantolama, perde ve döşemelerde kalınlaştırma biçiminde olur. Bazen, elemanın hasarlı bölümü çıkarılarak yeni donatı eklenmesi ve aynı boyutlarda yeniden betonlanması yeterli olabilir. Bu durum çoğunlukla, tüm yapının güvenliği, eklenen perdeler veya yeterince güçlendirilen edilen diğer elemanlar tarafından saplandığında ortaya çıkar.
Read On

Prefabrik HASAR İLE İLGİLİ BİLGİ TOPLAMA

0 yorum
HASAR İLE İLGİLİ BİLGİ TOPLAMADepremden hemen sonra hasarın belirlenmesi ve değerlendirilmesi en önemli nokta, bunlarla ilgili olan grupların birbiri ile uyuşumlu olarak çalışmalarıdır. Bu uyuşum, baştan kabul edilecek bir yöntemin uygulanmasıyla, misal olarak hazırlanan bir formun doldurulup değerlendirilmesiyle sağlanabilir. Tablo 1.de UNDP/UNIDO tarafından hazırlanan hasar belirleme tablosu değiştirilerek verilmiştir. Burada Madde 18’de verilen hasra dereceleri değerlendirilirken aşağıdaki sınıflandırma öngörülmüştür.
1. Yok: Taşıyıcı elemanda görünür çatlak yok. Duvar ve duvar ile çerçevenin birleşim çizgilerinde çatlak var.
2. Hafif: Duvar ve tavanda çatlaklar. Sıva dökülmesi. Taşıyıcı elemanlarda deprem dayanımını etkilemeyen küçük çatlaklar.
3. Orta: Taşıyıcı duvarlarda köşegen veya diğer çatlaklar. Kolon, kiriş ve perdelerde büyük çatlaklar.
4. Ağır: Duvarlarda ezilmeli büyük çatlaklar. Kolon, kiriş ve perdelerde küçük ayrılmalar.
5. Çok Ağır: Taşıyıcı elemanlar ve birleşim bölgelerinde çok fazla hasar ve ayrılmalar. Binanın tümünde çarpılma. Kısmen veya tamamen göçme.
Veri toplamada en zor iş, deprem sonrası şartlar içinde çalışma güçlüğüdür. İşe başlamadan her gruba bir günlük kısa bilgi vermek ve onlarla ilk değerlendirmeyi yapmak önemlidir. Veri toplamanın başarılı olması, genellikle bu hazırlığa önemli ölçüde bağlıdır. Böyle bir işlemin genellikle depremden sonraki bir veya iki ay içinde yapılması uygundur. Genellikle bir belirleme ve veri toplama grubu iki inşaat mühendisi ve elemandan oluşur. İnşaat mühendislerinden biri mimar fa olabilir. Yanlarına; belirleme formu ve bölgenin haritasını, fotoğraf makinesi, şerit metre çekiç ve not defteri almaları uygundur.
Read On